: +90 539 555 6655

Liposuction ( Yağ Emme )

liposuction

Liposuction, vücudun belli bölgelerindeki yağ birikimlerinin özel bir vakumla veya özel enjektörlerle emilerek, vücuttan yağların uzaklaştırıldığı bir ameliyattır. Kesinlikle bir zayıflama ameliyatı değil, bir vücut kontur düzeltme ameliyatıdır. Bu ameliyatla hacmi artmış, diyet ve egzersize dirençli yağ dokusu vücuttan uzaklaştırılırken, mevcut yağ hücrelerinin sayısı da azaltılmış olur.

Genel anestezi yada sedasyon olarak bilinen yarı baygın şekilde yapılabilir. Tumesent liposuction denilen yapılacak olan bölgeye kanamayı en aza indirmek ve riskleri azaltmak amacıyla sıvı veriliri ve özel kanuller yardımıyla vakum uygulanarak fazla yağ dokusu aspire edilir. Tek bir seferde vücud ağırlığının maksimum % 10 kadarına kadar yağ dokusu aspire edilebilir.

Seçilmiş hastalarda lazer başlıkların kullanıldığı lazer liposuction ile daha sınırlı bölgelerde iyileşmenin daha hızlı olduğu cilt dokusunda gerilme sağlayan yöntemler kullanılmaktadır.

AMELİYAT SÜRECİ

Genel anestezi yada sedasyon altında yapılabilir. Ameliyat sonrası yapılan bölgelerden sıvı sızacağı için koruyucu örtüler ve korseniz olacak 1 gece hastanede kalmanız gerekebilir. 1 gün sonrasında normal yaşamınıza dönebilirsiniz. 4-6 hafta arası korse kullanmanız gerekmektedir. Bu süre içerisinde liposuction yapılan bölgedeki şişlikler giderek azalacaktır. Bir kaç gün sürecek morluklar olabilir.

 

BİLİNMESİ GEREKENLER

Kesinlikle bir zayıflama yöntemi değildir ve vücudda ki her bölgeye yapılmaz .

Yapılacak olan bölgenin cilt kalitesi ve durumu önemlidir.

Sonrasında lenfatik drenaj yöntemleri sonucu iyi yönde etkileyecektir.

Bu süreçte bol sıvı almak ve spor yapmak ameliyat sonucunu olumlu yönde etkileyecektir.