: +90 539 555 6655

Çene Dolgusu

cene-dolgusu

Kullanılacak olan hazır hyalüronic asid enjeksiyonları ile çenenin yeniden şekillendirilme işlemidir.  Kişiye özel tedavi olup, doktor ile hastanın ortak kararına göre yapılacak dolgu miktarı, kalıcılığı ve yapılacak bölgeler belirlenir.

Çene hiçbir zaman tek başına değerlendirmemelidir. Dudak dolgunluğu, burun şekli ve projeksiyonu, alın bölgesi, elmacık kemikleri çıkıklığı, burun kenarı ağız arası (nasolabial) ve ağız kenarı çene arası oluklar (marionette) hep beraber değerlendirilmelidir.

Uygulanacak dolgu kalıcılığına göre seçilebilir. Uygulama sonucu kalıcı yöntemler istenirse implant ile çene şekillendirme ameliyatları önerilir. Burun dolgusu operasyonlarında, hastaların burunlarına ameliyata gerek kalmadan doku enjekte işlemi gerçekleştirilir. Hacim kazandırması için uygulanan bu işlem ile burun yeni bir görünüme kavuşur. Yüz bölgesinde birçok farklı bölgede uygulanan enjekte işlemleri yaygın olarak dudak ve bütün bölgelerinde tercih edilir.

İşlem Öncesi

Kişinin dolgu yapılacağı alanlar belirlenir, çizim yapılabilir. Ayrıntılı tıbbi hikaye alınması, hasta muayenesi, kişinin beklentileri, işlem hakkında bilgilendirme, işlem öncesi fotoğraflama, işlem sonrası sonuçların beraber değerlendirilmesi yapılır. Tetkik gerektirmez.

İşlem

Herhangi bir anestezi gerektirmez. Kişinin ihtiyacına göre gereken bölgelere mikroenjeksiyon yöntemi ile ya da kanül yardımı ile uygulanır. Sıklıkla kullanılan dolgu maddelerinin içerisinde lokal anestezik maddeler vardır. Uygulama aşamasında ve sonrasında ağrı oluşumunu engellerler. İşlem yaklaşık 10-20 dakika kadar sürer.

İşlem Sonrası

İşlemden yarım saat sonra yıkanabilir, yeme içme serbesttir. Dolgu uygulamasından sonra aynen toksin uygulaması gibi uygulama bölgesinde kızarıklık, ekimoz veya şişlik olabilir. Enjeksiyona bağlı ağrı, içeriğinin yoğun olmasından dolayı daha fazla olması beklenir ancak çoğu dolgu maddeleri lokal anestezik içerirler ve ağrı etkisi minimalize edilmiş olur. Kişi ertesi gün rahatlıkla işine gidebilir.