: +90 539 555 6655

Kepçe Kulak Ameliyatı

kepce-kulak

Estetik amaçlı ameliyatların büyük çoğunluğu ergenlik sonrası yaşlardan itibaren gerçekleştirilir. Bunun en önemli istisnası, kepçe kulak deformitesinin ameliyatıdır. Çünkü kulaklar, diğer organların aksine, gelişiminin %90’ını 5 yaş civarında tamamlıyor. Biz plastik cerrahlar da bu yaştan itbaren kulak düzeltme ameliyatını yapıyoruz. Özellikle okul çağındaki çocuklarda alay konusu olabilen bu durum, ciddi psikolojik ve sosyal sorunlara yol açabiliyor, okul başarısını etkileyebiliyor.Halk arasında ‘kepçe’ ve ‘yelken kulak’ olarak adlandırılan durumu, bir hastalık değil, tamamen estetik bir bozukluk olarak değerlendiriyoruz. Kulak kıvrımlarının yeterince oluşmaması nedeniyle kafa ile yaptığı açı normalden geniş olabilmektedir. Bu durumda, sanki kulaklar olması gerekenden daha büyükmüş gibi algılanıyor. Oysa kulağın büyüklüğü aynı olmasına rağmen, kıkırdağın şeklinin farklılığı yanlış algılamaya neden oluyor. Kepçe kulak, doğumsal ve ailesel etkenlerle ortaya çıkıyor.

Özellikle okul çağındaki çocuklar çevreden gelen olumsuz tepkiler nedeniyle kulaklarındaki deformasyonu sorun ediyorsa, ameliyat düşünülmelidir.  Eğer çocuğunuzda böyle bir sorun oluştuğunu hissediyorsanız öncelikle çocuk psikolojisi alanında bir uzmana danışmanızda yarar var. Uzman da, ameliyatı öneriyorsa, size yardımcı olacak kişi plastik cerrahlardır. Ergenlik çağından sonra başvuran hastaların kendi istekleri ameliyat için yeterli bir gerekçedir.

Ameliyat konusunda cerrahın ve ailenin çocuğu beraber bilgilendirmesi önemlidir. Ne yapılacağı, neler yaşayacağı ve sonuçları hakkında kısa ve anlaşılabilir bir dille açıklama yapılmalıdır. Bu, ameliyat sonrasının rahat geçirilmesi ve korkular yaşamaması için gereklidir.

Kulak estetik ameliyatları, basit, kolay ve günü birlik ameliyatlardandır.

Ameliyat

Ameliyat hastane koşullarında gerçekleştirilir.Ameliyat olacak kişinin durumuna göre, lokal veya genel anestezi uygulanabilir. Kulağın tam arkasından küçük bir kesi açılır. Bu kesiden girilerek 1-1.5 saat içinde kulak kıkırdakları kalıcı dikişlerle şekillendirilir, deri  eriyebilen dikişlerle kapatılır. Kesinin kulağın tam arkasında olması nedeniyle  izler kolayca saklanır. Hasta, aynı gün taburcu edilir. Bandajlar 2-3 gün sonra açılır ve hasta yıkanabilir. Ameliyat sonrası 10 gün kadar tenisçi bandı veya saç bandı ile kulakları korumak önerilir.

Bu ameliyatlarda cerrahın deneyimi önemlidir. İki taraflı organ olduğu için simetrinin sağlanması ve kulak açısının iyi hesaplanması gerekir.

İyi yapılan bir kepçe kulak ameliyatı hastanın psikolojisinin düzelmesine ve mutlu olmasına büyük katkı sağlar.