: +90 539 555 6655

Karın Estetiği

karin-estetigi

Hamilelik, aşırı kilo alıp vermeler, hareketsiz yaşam gibi nedenler yüzünden karın kasları gevşer, bu bölgede yağ birikir ve sonuçta karnın aşağı sarkması ile karakterize karın deformitesi meydana gelir. Bu aşamadan sonra en iyi tedavi abdominoplasti ameliyatıdır. Abdominoplasti, karın bölgesindeki fazla deri ve yağ dokusunun alınmasını, karın duvarı kaslarının onarımı ile eski gerginliğine ulaşmasını sağlayan bir ameliyattır.

Aşırı kilolu obez hastalarda sonuc optimal olmayacağı ve genel anestezi riskleri artacağı için hastaların öncelikle kilo vermesi önerilmektedir. Kilo vermek amacıyla böyle bir ameliyat yapılması sonuçları kötü yönden etkileyecektir.

En iyi sonucu elde etmek için Saldanha tekniği olarak bilinen liposakşınla kombine edilmiş karın germe (Saldanha lipoabdominoplasti) ameliyatını yapmaktayım.

 

AMELİYAT SÜRECİ

Genel anestezi altında hastane koşullarında yapılan bir ameliyattır. Ameliyat sonrası 1-2 gün hastanede yatış gerekmektedir. Ameliyattan sonra dikiş bölgesinde bir pansuman,  ameliyat masasında giydirilmiş korse ve 2 adet dreninizle sırt ve bacaklarınız katlanmış şekilde pozisyon verilerek yatağınıza çıkarılacaksınız. Diz altından başlayan anti-embolik (pıhtı önleyici) çorabınızı hareketlenip yürüyene kadar korunma amacıyla giymeniz gerekmektedir.

2 yada 3. gün drenleriniz çekilecek 1 hafta süreyle hafif eğik pozisyonda hereket etmeniz gerekmektedir.

Dikiş hatların yapıştırılmış olan özel bantlar 2.hafta çıkarılacak ve varsa dışarda kalan dikişler alınacaktır.

 

BİLİNMESİ GEREKENLER

Sigara içen hastalar hem genel anestezi hem de cerrahi komplikasyonlar açısından risk altındadır. Yara iyileşmesi ve iz açısından sonucu etkileyecektir.

Ameliyat sonrası hematom oluşması (kan toplanması) ve yara iyileşme problemleri olabilir.

Korkulan komplikasyonlardan biri kan pıhtısı atmasıdır.(emboli) O nedenle anti embolik çorap kullanılması önleyici ilaçlar ve erken mobilizasyon (hareketlenme) önerilmektedir.

Yara izinin en iyi şekilde iyileşmesi için sonrasında silikondan oluşan özel bir bant veya kremlerin kullanılması faydalı olabilir.

Abdominoplasti tercihen doğum yapmış veya doğum düşünmeyen hastalarda yapılması önerilmektedir. Literatürde opera olmuş hastaların hamilelik durumunda bir problemle karşılaştığı bildirilmemiştir.