: +90 539 555 6655

Revizyon – Sekonder Burun Estetiği

rinoplasti

Her estetik ameliyatta revizyon(yeniden düzeltme) riski bulunmaktadır. Cerrahın deneyimi, uygulanan teknik, burun yapısı, geçirilmiş ameliyatlar veya kaza revizyon gerektiren sonuçlar doğurabilir.

Deformitenin (bozukluğun) derecesine göre yapılacak olan cerrahi girişim değişir.

Revizyon burun ameliyatlarında septumun(burun deliklerini ayıran kıkırdak) durumu çok önemlidir. Ameliyat öncesi fizik muayene endoskopik muayene ve gerekirse BT (Bilgisayarlı Tomogrofi) yapılmalıdır.

Revizyon ameliyatlarında daha önceden buruna müdahele edildiği için deformiteleri onarmak amaçlı kullanılacak kıkırdak dokusu tercihen septumdan kullanılır ama eğer geçirilmiş ameliyattan sonra yeterli septum kalmamışsa bu kıkırdak kulak konka (kulak dış yolu etrafındaki kıkırdak dokusu) kıkırdağından alınabilir. Bu işlem dikkatli bir şekilde yapıldığında kulakta şekil bozukluğuna neden olmaz. Fakat bu kıkırdak yapısı itibariyle destek amaçlı kullanılmaz, kamuflaj veya dolgu amaçlı kullanılır.

Destek gerektiren ciddi vakalarda daha sağlam bir kıkırdak olan kosta kıkırdağı ( kaburga kıkırdağı) kullanılır. Bayanlarda bu kıkırdak meme alt kıvrımından erkeklerde 7 veya 8. Kosta ya denk gelen seviyeden yapılan 2-3 cm lik insizyondan (kesi) yapılır.

 

AMELİYAT SÜRECİ

Ameliyat süreci primer rinoplasti ameliyatından pek farklı değildir.

Genel anestezi altında yapmayı tercih etmekteyim. 2-3 saat kadar süren bir ameliyat süreci sonrasında duruma göre tamponsuz ya da silikondan yapılmış nefes alınabilen delikli tamponlar kullanılmaktadır. Burun üstünde plastik termal bir atel ve bantlar olacaktır. Ameliyat sonrası 24 saat içerisinde sızma şeklinde kanama olması normaldir ve bu durum burun ucuna yerleştirilen bir gazlı bezle çözülür. Ameliyattan 3-4 saat sonra birşeyler yenebilir ve ek bir problem yoksa taburcu olunabilir ya da bir gece hastanede kalınır.