: +90 539 555 6655

Botoks Hakkında Bilgilenelim

BOTOKS

Botoks yıllardır tıbbın çeşitli alanlarında kullanılan bir ilaçtır. Migren gibi pek çok hastalığın tedavisinde güven ile uygulanır. Botulinum isimli bir bakteriden elde edilir. Amacı kasları gevşetmektir.

NASIL ETKİ EDER?

Yüzümüzde yüz hareketlerimizi çalıştıran birçok kas bulunur. Bu kaslar üzerlerinde bulunan deri ile bağlantılıdır. Bu kaslar yüzümüzdeki kırışıklıkların ilk nedenidir. Botoks ise deriye bağlı olan bu kasları gevşeterek derinin daha serbest hareket etmesini sağlar. Bu şekilde kırışıklıklar azaltılır ve yenilerinin oluşumu engellenir. Botoks uygulamasında yüz kasları nasıl hareket edeceğini bir nevi öğrenir.

ETKİSİ NE ZAMAN GÖRÜLÜR?

Botoks uygulaması yaptırdıktan 48 saat sonra uygulamanın yüzünüzde başlattığı değişimi fark edebilirsiniz. Botoks’un tamamen etkisini göstermesi ise 10 gün alır.

PEKİ, BU ETKİ NE KADAR SÜRER?

Botoksu ilk yaptırmaya başladığınızda etkisi sadece 4 ay sürerken ilerleyen uygulamalarda bu etki 6 aya kadar çıkar. Bu süre daha sonra ise yılda 1 kez olacak şekilde uzar. Kasların büyüklüğüne göre değişen bu süre büyük kaslı hastalar için kısadır. Örneğin erkek hastalara daha sık uygulama yapmak gerekir.

GÜVENLİ MİDİR?

Botoks zaten hali hazırda tıp alanında kullanılan bir uygulamayken 10 yıl önce medikal estetik alanında da kullanılmaya başlandı. Bu uygulama bugüne dek güven ile yapıldı. Ayrıca uygulama FDA onaylıdır. Sadece uygulamayı yaptırdığınız kişinin bu konuda uzman olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir.

BOTOKS, NERELERE UYGULANABİLİR?

Bu tedavinin en etkili sonuç verdiği bölgeler; alın, kaş arası çizgileri ve göz çevresinde bulunan kaz ayaklarıdır. Fakat boyun, dekolte, dudak çevresi, burun kenarları ve yüz de bulunan hemen hemen her nokta Botoks uygulaması için tercih edilebilir.

PEKİ, BOTOKS SONRASI MİMİKLERDE HERHANGİ BİR KAYIP SÖZ KONUSU OLUR MU?

Uzman ellerde yapılmayan bir uygulama için kesin bir sonuç vermek imkansızdır. Çünkü Botoks uygulamasında mimik kaybına neden olan durumu Botoks’un dozunun yanlış verilmesidir.

NE KADAR SÜRER?

İşlem Botoks’u gerçekleştiren kişinin pratikliğine bağlı olarak 15 – 30 dakika kadar kısa bir sürede yapılabilir.

AĞRILI BİR İŞLEM MİDİR?

Uygulama öncesi uygulama yapılacak bölgeye anestezik krem uygulanır. Bu yüzden uygulamayı yaptıran kişi işlem esnasında herhangi bir acı hissi ya da ağrı hissi yaşamaz. Uygulama ince uçlu iğneler ile yapılır.