: +90 539 555 6655

Meme Küçültme

meme-kucultme

Meme küçiltme ameliyatı büyük ve nispeten uzun süren bir ameliyattır. Yeterli küçülmeyi memelerde simetriyi sağlamak önemlidir. Meme şekil ve boyut olarak istenilen ölçülere getirilsede tekniğe bağlı olarak meme başı dokusu etrafında ve alt sınırına dik olacak şekilde aşağıya doğru uzanan ve veya meme alt kısmında ters T veya J şeklinde bir iz bırakır. Memenin cerrahi öncesi büyüklüğü ve meme başının pozisyonu izi ve cerrahiye bağlı riskleri değiştirmektedir.

Genel anestezi altında yapılan bir ameliyat olduğu için cerrahiden bağımsız nadir de olsa anesteziye bağlı riskler bulunmaktadır. Hastanın sigara içmesi yaşı ve ek hastalıkları bu riskleri artırmaktadır. Cerrahi öncesi sigara ve alkol kullanımı, ilaç kullanımı ve bilinen hastalıklar doktorla paylaşılmalıdır.

AMELİYAT ÖNCESİ VE SONRASI

Ameliyat öncesi her genel anestezi altında yapılan ameliyatlar gibi en az 6 saatlik bir açlık susuzluk süreci gerekmektedir. Rutin kantahlilleri ve anestezi muayenesi yapıldıktan sonra ve kan pıhtısı riski olan hastalarda önlemler alındıktan sonra operasyon yapılabilir.

Ameliyat ortalama 3 saat kadar sürmektedir.  Genellikle meme başı etrafında ve dik bir şekilde meme alt kıvrımına uzanan kıvrımda ters T şeklinde bir dikiş izi olacaktır (tekniğe göre değişiklik göstermektedir.) Ameliyat sonrası hastanede 1-3 gün kadar kalınması gerekmektedir. Kendi ameliyatlarımda çoğunlukla meme başının üst kısımdan beslendiği superior veya superomedial pediküllü vertical meme küçültme tekniğini kullanmaktayım ihtiyaç duyduğum vakalarda liposakşın yöntemiyle meme dokusu etrafında kalan dokulara şekil vermekteyim. Bazı durumlarda memenin aşırı büyğk olması, meme başı köprücük kemiği çentiği mesafesinin fazla olması, ek sağlık problemleri olan, dolaşım problemi yaşayan hastalarda meme başının tamamen çıkarılarak yama olarak kullanıldığı serbest meme başı tekniği kullandığımda olmaktadır. Her estetik ameliyatta olduğu gibi hastaya en uygun tekniğin kullanılması en iyi sonucun alınmasını sağlayacaktır.  Ameliyat sonrası koltuk altına yakın bir yerden dren dediğimiz kan tahliye boruları ve özel bir sütyen takılmış olacaktır. Drenler duruma gore 2-3 gün kadar tutulabilir.

2 hafta kadar hareketlerde kısıtlama gerekmektedir. Memenin ameliyat sonrası 2-6 ay arası şeklinde olumlu yönde değişiklikler olacaktır.

Her cerrahi ameliyatta olduğu gibi meme ameliyatında da ameliyat sonrası 24 saat içinde hematom (kan toplanması) , yara yeri enfeksiyonu veya dikiş hatlarında açılma gibi daha sonradan pansumanla düzelebilecek problemler olabilir.