: +90 539 555 6655

Meme Estetiği

meme-estetigi

Meme kadının cinsel kimliğidir. Memesiyle ilgili olarak sorun yaşayan kadınlar bu anlamda fiziksel ve ruhsal olarak bu durumdan etkilenirler .

Memenin tanımlanmış bir ölçüsü yoktur. Toplumsal ve kişisel değişiklik göstermekle birlikte, günümüzde kadınlar daha dolgun, dik ve yuvarlak bir meme tercih etmektedirler.

BÜYÜK MEME

Hem erkekte hem bayanda meme büyüklüğü bir problemdir. Erkekte meme büyümesi Jinekomasti  kadında ise jigantomasti veya meme hipertrofisi olarak adlandırılır ve altta yatan hormonal ve organic bozukluklar araştırılmalıdır. Erkeklerde bu oran hiçte azımsanmayacak kadar yüksektir ve vücut ağırlığı normale yakın hastalarda rahatsız edecek boyuta ulaşır. Kadınlarda ise daha tolere edilebilir bir sorun olsada boyutlarına gore hastayı fiziksel ve sosyal anlamda etkileyecek boyutlara ulaşabilir.

Kadınlarda meme büyüklüğü için standart bir kriter olmasada vücuduyla uyumlu ve meme ucunun köprücük (klavikula) kemikleri arasında ki çentikten olan mesafesi 21-23 cm olarak düşünüldüğünde değerlendirilmesi yapılabilir.

Meme büyüklüğü nedenleri hormonal ,ergenlik ,kilo alma  ve  hamilelik durumu ile ilişkilidir.