: +90 539 555 6655

Burun Estetiği Teknikleri

Hangi Burun Estetiği Tekniği Tercih Edilmeli?

Burun estetiği ile buruna istenilen şekli vermenin 2 çeşit yolu bulunur. Bu yollardan biri açık teknik ile gerçekleştirilen burun estetiği ameliyatıyken diğeri kapalı teknik ile gerçekleştirilen burun estetiği ameliyatıdır. Peki, nedir bu iki tekniği birbirinden ayıran özellikler?

Burunun iskelet ve kıkırdak yapısı üzerinde çalışma esasına dayanan burun estetiği ameliyatı yapılırken uygulanan tekniklerden biri olan açık burun estetiğinde burunun iki deliği arasında yer alan kolumella dediğimiz bölgeden cilde yarım santimetrelik bir kesi açılır.

Daha sonra açılan bu kesiden cilt kaldırılır. Böylece kemik, kıkırdak ve iskelet sistemi tamamen doktorun gözleri önüne serilir. Burunun anatomik yapısı görüş açısından mükemmel olduğu gibi burunun her bölgesine ulaşmak da bu teknikte oldukça kolaydır. Dolayısıyla hastanın isteklerini yerine getirmek ve herhangi bir işlemi gerçekleştirmek de gayet basittir.

Bu ameliyat tekniğinde burunun iç bölgelerinde bulunan ve nefes almaya engel teşkil eden burun içi deformiteleri daha iyi tespit edilir ve çözümünü bulmak daha kolaydır. Açık burun estetiği tekniğinde burun derisinin tamamen kaldırılması bu nedenlerden dolayı hem avantajlıdır hem de dezavantajlıdır. Deri kaldırıldığında kapalı tekniğe göre daha çok doku hasar görür. Dolayısıyla ameliyat sonrası burun bölgesinde ödem görülmesi beklenen bir durumdur. Kanama ve uyuşukluk gibi şikayetlerde hissedilebilir.

Basit ağrı kesiciler ile yatıştırılabilecek bir ağrı da ameliyat sonrası kendini gösterir. Kapalı burun estetiği tekniğinde ise kesiler burun deliklerinin iç kısmından gerçekleştirilir. Burun estetiğini gerçekleştirmek için estetik cerrahın bu kısıtlı alanda hareket etmesi gerekir.

Bu yöntemin en büyük avantajı iz kalma riskinin olmamasıdır. Anca bu teknik oldukça zor bir tekniktir. Burunun her bölgesine ulaşmak mümkün değildir. Özellikle burun ucuna uygulanacak müdahaleleri bu teknik ile gerçekleştirmek beklenilen bir durum değildir. Bu yüzden bu teknik estetik cerrahlar tarafından pek de tercih edilmeyen bir tekniktir.

Estetik cerrahlar bu konuda en rahat ettiklerini ve en çok tercih ettiklerini kullanmayı seçerler. Yine de sizin de bu avantaj ve dezavantajları bilmenizde yarar var. Belki estetik cerrah seçiminizi bu bilgiler ışığında gerçekleştirebilirsiniz.