: +90 539 555 6655

Kol Estetiği

kol-estetigi

Bölgesel yağ birikimlerinin kol bölgesinden giderilmesi işlemidir. Hem kadınlara hem de erkeklere uygulanabilir. Özellikle sağlıklı bir yaşam, spor ve diyet ile sabit kilonuza ulaştıktan sonra dirençli yağ bölgelerinizden kurtulmak için ideal bir ameliyattır, her zaman yapılabilir. Ameliyat öncesinde kişi hakkında medikal bilgi alınır, genel vücut muayenesi yapılır. Yağ alınacak bölgeler belirlenir, deri fazlası olmamasına dikkat edilir. Cilt elastikiyetine bakılır, kesi yerleri belirlenir ve uygun fotoğraflama yapılır.

Konvansiyonel, ultrasonografik ve lazer yardımlı yağ çekme yöntemleri uygulanabilir. En klasik olan kanül denilen metal çubuklar yardımı ile konvansiyonel yağ çekme yöntemidir. Diğer yöntemlerde ise aynı kesilerden lazer ya da ultrason enerjisi verilir. Yağ hücrelerinin parçalanması sağlanır ve kolaylıkla yağlar aspire edilir. Bu yöntemler daha kolay, daha az invaziv, etkili ve çabuk iyileşme sağlar. Üzerindeki derinin daha kolay uyum sağlamasını da sağlarlar. Bu yüzden cerrahlarımız hastalarımızın konforu ve işlemin başarısı için ultrasonografik ve lazer yardımlı yağ çekme yöntemini tercih etmektedirler.

Kol Neden Sarkar?

Aslında kol germe ameliyatları neden yapılır sorusunun cevabı açık ve nettir. Kollarda yağlanma. Bu durumun oluşma sebebi Kısa zaman dilimlerinde aşırı kilo alıp verme veya 120 kilo olan bir kişinin sonradan rejime girerek 80 olması diyebiliriz. Böyle bir durumda yalnızca kol bölgesinde değil, vücudun birçok bölgesinde yağlanmalar meydana gelecektir. Kol germe estetiği ameliyatlarına da genelde bu nedenden dolayı ihtiyaç duyulmaktadır. Kollar ilk önce liposuction ile inceltilir daha sonra deri çıkartma işlemi ile tamamlanmaktadır.

Kol Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kol germe estetiği ameliyatları yağ alma ve deri fazlalığını çıkartma gibi iki farklı teknikle yapılabilmektedir. Bazı kişilerin o anki durumu sebebiyle ise, iki yöntem aynı anda da yapılabilmektedir. Operasyon dirsek noktasından koltuk altına kadar olan bölge için yapılır. O bölgede oluşan kol sarkmaları düzenlenir. Operasyona girecek kişide kol sarkması derece bakımından çok yüksek değil ise, ameliyat sadece koltuk altından yapılarak, minik bir kesi ile kolu içeriye doğru gererek kol germe işlemini tamamlanabilmektedir. Böylece kişide ameliyat izi de olmamış gibi olacaktır.

Kol germe estetiği ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Operasyon yaklaşık olarak 1 ila 3 saat arasında sürer. Ameliyatın sonrasında kol korsesi takmak gerekir. Kol korsesinin kalma süresi de yaklaşık 3 haftadır. Bu süre sonrasında kolda oluşan morluklar ve ödemlerde yavaş yavaş kaybolmaya başlar. Ameliyatın izlerinin tamamen bitişi yaklaşık 2 ay süre ile gerçekleşmektedir. Ameliyat sonrasında hekiminiz başka bir durum belirtmedikçe hastanın bir gün süre ile hastanede kalınması gerekmektedir. Operasyon sonrası belirli aralıklar ile de kontrol olmak gerekmektedir. Ağrı sızı durumu olabilir ve bu son derece doğaldır. Ameliyat sonrası doktorun verdiği ilaçların kullanımının zamanında alındığı sürece, hasta çok zorlanmaz.

Kol Germe Ameliyatı Öncesi

Genel anestezi gerektiren tüm ameliyatlara hazırlanırken olduğu gibi kol germe ameliyat öncesi 6 saatlik bir açlık süreci gereklidir. Ameliyata girecek hasta ameliyattan en az 3 gün önce olmak kaydıyla aspirin gibi kanamayı uzatacak ilaç alımını kesmelidir.

Kol Germe Ameliyatı Sonrası

Kol germe ameliyatı sonrası kanama ve sıvı birikimlerini engellemek için bu bölgeye lastik boru drenler konulabilmektedir. Bunlar en fazla 2 ila 3 gün sonra çekilir. Özellikle ameliyattan sonraki ilk günlerde doktor tarafından kolların muhakkak yüksekte tutulması önerilir. Ameliyat sahasında oluşabilecek şişme, ödem ve kanamaları azaltmak için baskılı bandaj uygulaması yapılmaktadır. Operasyondan 3 gün sonra kolun şeklini vermesi için kolu saran çorap şeklinde elastik bir bandaj uygulanır. Genelde operasyondan sonra alınacak dikiş olmamaktadır.

Ameliyat alanında oluşan kanama, serum birikmesi enfeksiyon gibi iyileşmeyi etkileyebilecek durumlar dışında bu ameliyata özgü olarak, yapılan kesilerin iyi planlanmamasına bağlı olarak koltuk altında bant oluşumu gibi durumlar görülebilmektedir.

Ameliyat sonrası dönemde ağrı olmaz yada yok denecek kadar azdır. Ağrı olduğu durumlarda ağrı kesiciler yeterli olacaktır. Normal hayata dönüş birkaç gün içinde olacaktır. İlk iki hafta sadece günlük işlerinizi yapabileceksiniz, kolların kullanmadığı koşu gibi sporlara üçüncü haftada, tenis gibi efor sarf ettiren sporlara sekizinci haftadan sonra başlayabilirsiniz. Kolunuzun içindeki iz ilk zamanlar kabarık kırmızı olmakla birlikte zamanla incelmeye başlayıp soluklaşarak daha az belirgin hale gelecektir.

Kol Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Dönemi

Kol estetiği ameliyatından 2 ila 3 gün sonra uçak yolculuğu yapabilecek hale gelebilirsiniz. Ameliyattan 2 ila 3 gün sonra hekiminiz aksini belirtmedikçe banyo yapabilirsiniz, İyileşme dönemi herkeste farklı olduğu için kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Yaklaşık olarak 5 ila 7 gün içinde tam olarak iyileşmeniz mümkündür İş hayatınıza yada sosyal yaşantınıza dönmeniz de yaklaşık bu kadar zaman almaktadır. Kol germe estetiği ameliyatı kendi kendine eriyebilen gizli dikişlerle yapıldığı için ayrıca dikiş aldırmaya da gerek kalmamaktadır. Güç gerektiren işler ve sportif hareketlere ise 4 hafta sonra başlanabilmektedir