: +90 539 555 6655

Nefes Alma Problemi

Nefes Alma Probleminiz Var Mı?

Burun hem estetik açıdan suratımızın orta bölgesinde konumlandığı için önemli bir organımızdır hem de belki de en önemli işlevimiz olan nefes alma işlevini yerine getirmemizi sağlayan bir organ olduğu için önemli bir organımızdır. Eğer burununuz bu işlevi tam anlamı ile yerine getiremiyorsa bu cerrahi bir müdahaleye ihtiyacınız olduğu anlamına gelir.

Bu problemin nedenlerine inecek olursak gözümüze iki temel problem çarpar. Nefes alma probleminin bir nedeni burun eğriliğiyken diğer nedeni ise burun etidir. Bu problemlerin estetik cerrahları ilgilendiren kısmı ise burun eğriliğidir. Bu yüzden sizlere bu yazımda burun eğriliği hakkında bilgi vereceğim.

Burundan nefes alamam zorluğu çoğu zaman hastaların görmezlikten geldiği bir durumdur. Bu durumun nedeni burnun iç kısmının bir yapı taşı olan ve burunun orta kısmında yer alan septumun eğri olmasıdır. Bu duruma deviasyon adı verilir. Burun septumundaki bu eğrilik doğuştan olabileceği gibi düşme, çarpma, darp ve çeşitli dış nedenlerden dolayı da olabilir.

Bazı vakalarda bu eğrilik dışardan bakıldığında fark edilebilecek düzeydeyken bazılarında sinsi bir şekilde içerdedir. Gözle görülmeyen bu eğriliği sadece bir doktorun fark etmesi mümkündür. Nefes alamama şikayeti ile doktora giden hasta burun eğriliği olduğunu öğrenebilir. Bu durumun ilaçla tedavi edilmesi mümkün değildir.

Burunun dış tarafında bulunan eğrilik için estetik bir müdahale de gerekir. Çünkü bu durum kişiyi rahatsız eder ve sosyal yaşamını ileri derecede etkiler. Bu yüzden insanlar burun estetiğine başvurma gereksinimi duyarlar. Bu burun estetiği ameliyatı açık teknik ile gerçekleştirilir. Çünkü burunun her noktasına ulaşmak bu teknikle mümkündür.

Septum bölgesinden yarım santimetre boyutunda bir kesi açılır. İskelet estetik cerrahın görebileceği hale gelir. Daha sonra eğriliği düzeltmek amacı ile müdahaleler yapılır. Dikiş atılarak ameliyat sonlandırılır. Nefes almayı zorlaştıracak çok ciddi bir problem varsa ya da kişi eğrilikten çok fazla etkileniyorsa burun ameliyatı erken yaşlara çekilebilir. Ancak ideal yaş erkeklerde 18, kadınlarda ise 17dir.

Nefes alamama problemi sağlığı etkileyen ciddi bir problemdir. Eğer bu problem ile karşı karşıyaysanız hafife almamalısınız.