: +90 539 555 6655

Karın Germe Ameliyatı Öncesi – Sonrası

KARIN GERME AMELİYATI ÖNCESİ VE SONRASI

Karın germe ameliyatı ciddi bir süreçtir. Karın germe ameliyatında karın ve bel çevresinde bulunan istenmeyen fazla yağlar kesilip vücuttan çıkartılır. Daha sonra karın bölgesi gerilir ve kaslar sağlamlaştırılır. Bu tedavi obezite cerrahisi değildir. Kilo verme amacı ile yapılmaz.

Ameliyat öncesinde her operasyonda olduğu gibi birtakım sağlık kontrollerini yerine getirmeniz gerekir. Bu ameliyattan önce doktorunuz sizi dikkat etmeniz gereken noktalar için uyaracaktır. Örneğin; sigara içen bir bireyseniz ameliyatın planlandığı günden en az 15 gün önce sigara kullanımına ara vermeniz gerekir. Ameliyat öncesi dönem güneş ışınlarına fazla maruz kalmamanız önerilir. Aspirin ve E vitamininden uzak durmalısınız. Bu tip ilaçlar kan sulandırdıkları için hiçbir ameliyat öncesi bu ilaçlar önerilmez. Ayrıca ameliyat öncesi ağır diyetler de önerilmez. Bu dönemde sağlıklı beslenilebilir. Operasyon günü soğuk algınlığı gibi bir hastalığa sahip olmanız operasyonun iyileşmenizden sonraya ertelenmesine neden olabilir. Operasyon öncesinde vücudunuza ameliyatın planlaması için kesi hatları çizilecektir. Operasyon öncesi ve sonrasını görebilmeniz için ise birkaç açıdan fotoğraf çekimi yapılır. Peki, operasyon sonrası sizi ne gibi durumlar bekleyecek? Ameliyat sonrasında “V” pozisyonu olarak adlandırdığımız pozisyonda yatmanız gerekecek. Bu pozisyonda sırt üst ayaklarınız yukarıda bir şekilde yatarsınız. Bu sayede ameliyat bölgesinde oluşacak olan gerginlik hissi hafifletilir. Ameliyattan sonra düzenli olarak bacaklarınızı hareket ettirmelisiniz. Ameliyattan sonra karın bölgesini sıkan bir korse giymeniz gerekir. Bu korse yardımı ile karın bölgesinde fazla ödem oluşumu meydana gelmez. Ameliyattan sonraki ilk birkaç saat bir şey yiyip içmemelisiniz. Ameliyattan sonra vücudunuzda bir miktar ağrı ile karşılaşmanız beklenen bir durumdur. Bu durumu basit ağrı kesiciler yardımı ile giderebilmeniz mümkündür. Ameliyattan önce olduğu gibi ameliyattan sonra da sigara kullanımına en az 15 gün ara vermeniz önemlidir. Dikişlerin çabuk iyileşmesini istiyorsanız sigaradan uzak durmalısınız. Ameliyat izi ilk 4 ay kırmızı ve sert olacaktır. Kaşınabilir. Bu durum sizi korkutmasın. 4. aydan sonra iyileşecek ve yavaş yavaş solacak, sertliği ise kırılacaktır.

Karın germe ameliyatı sonrası hayat çok daha özgüvenli ve çok daha fit olacaktır. Doktorunuzun önerilerini ihmal etmeyin!